تنوع اقتصادی و پیچیدگی اقتصادی در کشورهای عربی صادرکننده نفت

توصیه هایی برای کشورهای عربی صادرکننده نفت «صندوق بین المللی پول»

کشورهای صادر کننده نفت عربی با چالش های سه گانه مواجه هستند: ایجاد شغل، نوسانات کلان اقتصادی از قیمت نفت و کاهش منابع نفت.
بخش نفت، مستقیما شغل های کمی را می تواند ایجاد کند و بخش دولتی به عنوان بزرگترین کارفرما در نظر گرفته می شود و جبران خسارت بیشتری را نسبت به بخش خصوصی ارائه می دهد. وابستگی بیش از حد به نفت، درآمد اقتصاد را به نوسانات قیمت نفت منتهی می کند، و موجب تشدید نوسانات اقتصاد کلان می شود.
نفت همچنین یک منبع منسوخ است و کشورها باید قبل از اینکه منابع نفت خود را از بین ببرند، بخشهای غیر نفتی مناسب را توسعه دهند.

برای دستیابی به تنوع اقتصادی، کشورهای عربی صادر کننده نفت باید همچنان به تقویت ثبات اقتصاد کلان و بهبود چارچوب های نظارتی و نهادی ادامه دهند. این پیش شرط های انحصاری اقتصادی باعث می شود که بازارها انعطاف پذیر تر و رقابتی تر شوند تا نوآوری برای کالاها، خدمات و ایجاد شغل را تحریک کند.

برای تسریع تنوع اقتصادی، سیاست ها و استراتژی های ایجاد بخش های قابل فروش جدید و پویا مورد نیاز است. انتقال به یک اقتصاد متنوع با بخش های معامله گرانه قوی نیاز به سیاست ها و استراتژی های بیشتری برای توسعه قابلیت های فن آوری محلی، ترویج پردازش منابع طبیعی، بهبود رقابت غیر صادراتی نفت و گسترش پایه صادرات از طریق یکپارچگی در زنجیره ارزش جهانی برای گسترش فعالیت های با ارزش افزوده است.

با وجود این عناصر کلیدی، تنوع اقتصادی بدون امنیت موفق نخواهد بود. برخی از کشورها (مانند عراق، لیبی و یمن) تحت تاثیر جنگ هایی هستند که به شدت فعالیت اقتصادی را مختل می کنند و اعتماد سرمایه گذاران را تضعیف می کنند. بازسازی ثبات و امنیت باید با اولویت به تنوع اقتصادی باشد.

سیاست های حمایت از تنوع اقتصادی باید به شرایط خاص کشور متکی باشد. کشورهای عربی نفتی در ابعاد مختلف متفاوت هستند و انتخاب سیاست های بیشتر برای پیشبرد تنوع اقتصادی در این کشورها باید مورد توجه قرار گیرد. کاهش اخیر قیمت های نفت موجب فشار بر منابع دولتی شده است و بنابراین زمینه های تنوع اقتصادی در کشورهای عربی صادر کننده نفت دشوار شده است. نیروی کار جوان و در حال رشد باعث شده بیکاری مخصوصا برای جوانان و زنان، در بسیاری از کشورها افزایش یابد. سیاست گذاران نیاز به حرکت همزمان برای حفظ پایداری مالی و تنوع اقتصادی دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *