اطلس پیچیدگی اقتصادی

دوشنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۶ کتاب اطلس پیچیدگی اقتصادی با حضور مهمانان ارجمند رونمایی شد؛

در کتاب اطلس پیچیدگی اقتصادی آمده است که روش محاسبه دانش مولد می‌تواند تفاوت هنگفت درآمدی بین کشورهای جهان را محاسبه کند و ظرفیت پیش‌بینی نرخ رشد اقتصادی کشورها را دارا باشد. در واقع، قدرت پیش‌بینی بهتری نسبت به دیگر شاخص‌های مرسوم که سعی در اندازه‌گیری رقابت‌پذیری، حکمرانی و تحصیلات دارند، خواهد داشت.

مشارکت اصلی این اطلس، خلق نقشه‌ای است که شباهت محصولات را بر حسب نیازهای دانشی آنها نشان می‌دهد.

این نقشه مسیری را فراهم می‌کند که از طریق آن دانش مولد به راحتی قابل انباشت خواهد بود. این شبکه را فضای محصول نام نهادیم و از آن جهت مکان‌یابی هر کشور ترسیم قابلیت‌های مولد کنونی آنها و محصولاتی که در نزدیکی آنها قرار دارند، استفاده می‌کنیم. در نهایت این اطلس توسعه اقتصادی را به عنوان پروسه یادگیری اجتماعی که مملو از تله و خطر است، می‌بیند.

کشورها از طریق توسعه ظرفیت خلق محصولات متنوع بیشتر با پیچیدگی فزاینده، دانش مولد را انباشت می‌کنند. این پروسه مستلزم آزمون و خطاست. سفری پرخطر در یافتن ممکن‌هاست. کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و سیاست‌گذاران نقشی اساسی در این اکتشافات اقتصادی دارند.

برای تهیه کتاب می توانید به انتشارات نشر بازرگانی به آدرس: تهران‌، خیابان‌ کارگر شمالی،‌ بالاتر از بلوار کشاورز، پلاک‌ ۱۲۰۲ تلفن: ۶۶۹۳۹۳۲۹ – ۶۶۴۲۵۱۱۸
و یا به ادرس اینترنتی: http://www.cppc.ir/shop/product/25998/
مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *