شاخص پیچیدگی اقتصادی چگونه کار می کند؟

شاخص پیچیدگی اقتصادی بر اساس تعداد و پیچیدگی محصولاتی است که یک کشور در مزیت نسبی صادر می­کند.

? به­ طور تجربی، کشورهایی که در این شاخص رتبه بهتری را کسب می­کنند، با ثابت در نظر گرفتن سطح درآمدشان، به سمت دستیابی به رشد اقتصادی بالاتری گرایش دارند.

? توانایی موفقیت­ آمیز در صادرات محصولات جدید، بازتابی از این واقعیت دارد که آن کشور، دانش مولد جدیدی کسب کرده که در آینده می­تواند فرصت­های بیشتری را برای بهبود یا توسعۀ آن کشور ایجاد کند.

?آنچه که یک کشور لازم است برای رسیدن به چنین سطحی به ­دست آورد، به خود آن کشور و محصولاتش بستگی دارد. بذر­های بهتر به انقلاب کشاورزی منجر می­شوند؛ بهبود در زیرساخت­ها می­تواند امکانات جدیدتری را برای کارخانجات ضعیف ­تر فراهم کند؛ شفافیت در حقوق مالکیت و دارایی­ های انسانی در ارتباط با قوانین و مقررات ممکن است اجازۀ مشارکت در تحقیقات دارویی ایجاد کند؛ تغییر در پاسخ­گویی نهادهای آموزشی به نیازهای بخش­ های جدید ممکن است به رشد آن­ها بیانجامد؛ و غیره.

? شاخص پیچیدگی اقتصادی تحت تأثیر یک سری تصمیمات جزء یا محدود قرار نخواهد گرفت. کشورها در صورتی می­توانند شاخص خود را بهبود بخشند که بتوانند خود را درگیر تعداد فعالیت­های مختلفی کنند و به ­صورت موفقیت آمیز قادر به انجام آن­ها باشند، همچنین با حرکت به سمت فعالیت­های پیچیده­ تر نیز می‌توانند این شاخص را بهبود بخشند.

? پیام سیاستی برای بیشتر کشورها مشخص است: خلق محیطی که بتوان فعالیت­های مولد با تنوع بیشتر و بخصوص با پیچیدگی بیشتر را در آن رشد داد. کشورهایی که احتمال دارد در این عرصه موفق­ تر باشند آن­هایی هستند که بتوانند بر محصولاتی تکیه کنند که به سری قابلیت­های مولد حال حاضر آن­ها نزدیک باشد؛ چراکه این قضیه می­تواند تسهیلی برای شناسایی و بهبود قابلیت­های گم­شده باشد.

? بنابراین، شاخص پیچیدگی اقتصادی همراه با نقشه ­هایی، به ترسیم فرصت­ها و پاداش­های موجود برای هر کشور کمک می­کند. این­ها نقشه ­هایی هستند که برای هر کشور مشخص و مجزا هستند و دستورات توسعه ­ای را به ­صورت یکپارچه و یک­ اندازه برای تمام کشورها ارائه نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *